Soovitused lõpuraamatu kujundamise jaoks

Kui on soov teha ise kujundus ja koostada trükiks sobiv PDF-fail, siis on hea järgida allolevaid soovitusi. 

LÕIKEVARU:
Sisufaili puhul lisada lõikevaru 3-5mm igasse lehe serva. Eriti oluliseks osutub see sellise kujunduse puhul, kus on pildid/graafika üle kahe kõrvuti asetseva lehe. Sellisel juhul saab trükikoja failide ettevalmistaja sättide üleminekud sujuvaks vastavalt materjalidele ja köite paksusele. Kahe lehe vahel tekste, geomeetriat ega inimesi ei ole soovitatv poolitada, kuna selles kohas tekib ikkagi väike kadu. 

ÜLEMINEKUD JA TOONID:
Sujuvaid üleminekuid (gradiente) kasutades koos pildiga või taustana on soovitav teha Photoshopis ja enne trükki RASTREERIDA nii gradient kui ka selle taustaks olev pilt. Võiks lisada juurde ka veidi NOISE/BLUR. 

Erinevate toonide üleminekute kasutamisel jälgida, millised toonid omavahel kohtuvad ja kokku sobivad. 

Neutraalsete hallide- või nn. mudatoonide kasutamine suurtel pindadel puhta toonina. Üle lehe ühtlase halli saavutamine kõigi CMYK komponentidega võib olla digitrükimasinale suur väljakutse, iga väiksemgi viga on sellel näha. Sellisesse tooni võiks lisada failis kerget tekstuuri või mustrit. 

KAANEFAILI TEGEMINE:
Trükise kaanefaili tegemisel tuleb arvestada selja paksusega, mis sõltub lehekülgede arvust, kasutatavast paberist, kaanematerjalist ja köite liigist. 

Pehmekaanelise liimköite puhul võimalik arvutada selja paksus SIIN. Soovitame kasutada näiteks Silk 150g paberit ja teatud kartongi.
Pehmekaanelise raamatu puhul tuleks arvestada ka, et kaane siseküljelt sisu esimesele lehele ülemineku tegemisel on kadu suurem ja liimi alla jääv ala on umbes 6mm mõlemal lehel.

Kõvakaanelise trükise kaane kujundamiseks küsi trükikojast täpsete mõõtudega kaanemakett (tere@trykiviis.ee). 

FAILI SALVESTAMINE:
Fail salvestada PDF-vormingus, õiges suuruses, resolutsiooniga 300dpi ja Euroopa kaetud paberi standarditega (FOGRA/Euroscale coated)

Soovi korral saab veel põhjalikumalt digitrükiks failide ettevalmistuse kohta lugeda siit (inglise keeles): https://www.thegraphicmac.com/digital-printing-tips/