Soovitused foto- või lõpuraamatu kujundamise jaoks
Kui soovid teha ise raamatu kujunduse ja koostada trükiks sobiv PDF-fail, siis on hea järgida allolevaid soovitusi. Kui teed foto- või lõpuraamatu kujunduse Canva.com keskkonnas siis vaata allpool “Faili salvestamise” alalõigust Canva-faili tegemise ja allalaadimise juhiseid.
LÕIKEVARU ehk BLEED:
Sisufaili puhul lisa lõikevaru (bleed) 3-5mm igasse lehe serva. Eriti oluliseks osutub see sellise kujunduse puhul, kus on pildid/graafika üle kahe kõrvuti asetseva lehe. Sellisel juhul saab trükikoja failide ettevalmistaja sättide üleminekud sujuvaks vastavalt materjalidele ja köite paksusele. Kahe lehe vahel tekste, geomeetriat ega inimesi ei ole soovitatv poolitada, kuna selles kohas tekib ikkagi väike kadu. Samuti on lehekülgede lõikevaru oluline kui pildid, kujunduselemendid või taust peab olema kuni lehekülje servani. Valge raam ümber lehekülje lõppformaadi ei ole lõikevaru!
VÄRVITOONIDE ÜLEMINEKUD:
Sujuvaid üleminekuid (gradiente) kasutades koos pildiga või taustana on soovitav teha näiteks Photoshopis ja enne trükki RASTERDADA nii gradient kui ka selle taustaks olev pilt. Võiks lisada juurde ka veidi NOISE/BLUR.
Erinevate toonide üleminekute kasutamisel jälgida, millised toonid omavahel kohtuvad ja kokku sobivad.
Neutraalsete hallide- või nn. mudatoonide kasutamine suurtel pindadel puhta toonina. Üle lehe ühtlase halli saavutamine kõigi CMYK komponentidega võib olla digitrükimasinale suur väljakutse, iga väiksemgi viga on sellel näha. Sellisesse tooni võiks lisada failis kerget tekstuuri või mustrit.
RAAMATU KAANEFAILI TEGEMINE:
Raamatu kaanefaili tegemisel tuleb arvestada raamatu seljapaksusega, mis sõltub lehekülgede arvust, kasutatavast paberist, kaanematerjalist ja köite liigist. Ka kaanefaili tegemisel tuleb lisada servadesse vähemalt 5mm lõikevaru.
Pehmekaanelise liimköite puhul võimalik arvutada kaanfaili mõõtmed ja raamatu selja paksus SIIN. Soovitame kasutada näiteks Silk 150g paberit ja 260g kaanekartongi.
Pehme kartongist kaantega raamatu puhul tuleks arvestada ka, et kaane siseküljelt sisu esimesele lehele ülemineku tegemisel on kadu suurem ja liimi alla jääv ala on umbes 6mm mõlemal lehel.
Kõvade kaantega raamatu kaane kujundamiseks küsi trükikojast täpsete mõõtudega kaanemakett (tere@trykiviis.ee).
FAILI SALVESTAMINE:
Fail salvestada PDF-vormingus, õiges suuruses, resolutsiooniga 300dpi ja Euroopa kaetud paberi standarditega (FOGRA/Euroscale coated).
Soovi korral saab veel põhjalikumalt digitrükiks failide ettevalmistuse kohta lugeda siit (inglise keeles): https://www.thegraphicmac.com/digital-printing-tips/
CANVA-S FAILI FAILI KOOSTAMINE JA ALLALAADIMINE
Kui fotoraamatu sisu on kujundatud, siis selle allalaadimiseks vali ülevalt paremalt “Jagamine” sealt omakorda “Allalaadimine” -> Faili tüübiks vali “PDF printimiseks”. Enne allalaadimist kliki kindlasti ka valikutel “Kärpimismärgid ja lõikevaru” ja “Lamenda pdf”. Värviprofiil võib jääda RGB, kuid kui Sul on tasuline versioon, siis vali CMYK profiiliga variant. Pärast seda vajuta “Allalaadimine” nupule.
Samamoodi saab kujundada kaanefaili Canva keskkonnas võttes arvesse meie kaanekalkulaatoris saadud mõõtmetega.
Pärast failide allalaadimist vaata visuaalselt üle kas kõik on korras ning kui on, siis saada fail meie poole teele. Kuna trükifailid on tavaliselt mahult väga suured, siis saatmiseks võid kasutada näiteks wetransferi, Google Drive-s lingiga jagamist või ka Trükiviie tellimiskeskkonda üleslaadimist.
Jõudu tööle!