5 küsimust ja vastust lasteaia või kooli lõpuraamatu tegemise kohta 2024

Lõpuraamatud

Kevade algus on muuhulgas ka märk sellest, et mõne kuu pärast lõppevad õppeaastad lasteaedades ja koolides. Kindlasti on õppeaastate jooksul toimunud palju huvitavat ning mis oleks parem viis neid mälestusi talletada, kui koostada oma lapse rühmale või klassile lõpuraamat. Kuna ükskõik missuguse raamatu koostamine võib esialgu tunduda üsna aeganõudev tegevus, siis seetõttu oleme kokku pannud 5 küsimust ja vastust, millest võiks abi olla, et lõpuraamatu koostamise protsess oleks sujuvam.

1) Mida võiks raamat sisaldada?

Esimese asjana hakkavad lõpuraamatute puhul silma ikka pildid. Lisaks klassi- või rühmapiltidele ja iga lapse portreepildile annavad raamatule kindlasti juurde ka tähendusrikkad pildid erinevatest aasta jooksul toimunud üritustest ja tegevustest. Näiteks tasuks lisada pilte erinevatest tähtpäevadest, üritustest, ekskursioonidest, aga ka igapäevastest tegevustest ning laste kunstiteostest ja loomingust. Kindlasti ei tasuks ära unustada ka klassijuhataja või rühmaõpetaja pilti ja tervitust ning ka teiste õpetajate pilte ja nimesid.

Tekstidest on lõpuraamatutes tavaliselt esindatud näiteks rühma ja laste iseloomustused, sündmuste-ürituste kirjeldused, laste vastused erinevatele küsimustele ning piltide kirjeldused. Samas võib tekstilisele sisule läheneda veelgi loomingulisemalt ja lisada raamatusse ka näiteks laste ning õpetajate tsitaate, tarkuseterasid, TOP 10 nimekirju või hoopis asju ja teemasid, mis on raamatu tegemise hetkel päevakohased laste endi hulgas või ühiskonnas laiemalt. Kooli lõpuraamatute puhul on populaarne lisada ka igale õpilase juurde teda positiivselt iseloomustavad laused teiste õpilaste poolt ning millist ametit võiks keegi tulevikus pidama hakata.

2) Millele pöörata tähelepanu kujunduse juures?

Kujunduse puhul tuleks eelkõige läbi mõelda, kas oskused ja võimalused raamatut kujundada on endal olemas või on tarvis mõne kujundaja abi.

Ise kujundust tehes tasub järgida teatud soovitusi. Näiteks seoses lõikevaru, värvide üleminekute ja toonide, kaanefaili tegemise või trükifaili salvestamisega. Selle jaoks oleme koostanud täpsemad juhised, mida saad lugeda SIIT. Täiendavat infot leiab ka Trükiviie tehnilistest tingimustest SIIT. Ise kujundamiseks sobib näiteks Canva.com keskkond. Fotoraamatu valmis suurusi ja malle, mida aluseks võtta, on seal palju erinevaid. Kui kujundus on valmis, siis laadida fail alla „pdf printimiseks” koos „kärpimismärkide ja lõikevaruga” ning saata see meile ülevaatamiseks.

Kui soovid lõpuraamatu disaini ja kujundusega abi, soovitame kõigepealt tutvuda meie lõpuraamatute valikuvariantidega SIIN. Sobiva kujunduse puudumisel saame lisatasu eest pakkuda ka sinu soovidele vastavat erikujundust. Kujundusega saab aidata ka foto- ja disainistuudio Akriibia või Graafiline disainer Liisi Elken, kellel mõlemal on samuti palju kogemusi lõpuraamatute kujundamisel.

3) Kui kvaliteetsed peaksid olema fotod ja kas fotosid peaks töötlema?

Alati on tulemus parem, kui pildid on tehtud professionaalse tehnikaga fotograafi poolt. Samas on igapäevaselt toredaid hetki tihtipeale jäädvustatud pigem mobiiltelefoni kaameraga. A4 ja väiksemate formaatide puhul on tänapäeval piisava kvaliteediga ka mobiilifotod. Peab ainult jälgima, et üles ja alla laadides või edasi saates ei ole fotod oma kvaliteeti kaotanud (seda teeb näiteks Facebook, mistõttu ei tasu sealt trükkimiseks fotosid alla laadida). Fotofaili suurus võiks olla vähemalt 1-2 MB, sest kui see on väiksem, siis võib trükkides tulla pilt liiga udune.

Fotode töötlemisel tuleks arvestada, et ekraanil näeb pilte palju erksamate värvide ja heledamana kui paberile trükituna. Samuti näeb iga ekraaniga pilti veidi erinevalt. Fotode puhul ei tasu usaldada ka proovitrükki koduste värviprinteritega, kuna need on tihti kalibreerimata ning värvid ei pruugi tulla õiged. Tasub kasutada võimalust ja lasta trükikojas teha valitud fotodest kasvõi 1-2 leheküljele proovitrükk enne kõigi raamatute trükkimist.

Lisaks ei tasu fotosid liiga palju töödelda, kuna tulemus võib jääda ebaloomulik. Samas mobiilifotode puhul tuleks algfotot teha veidi(!) heledamaks, kontrastsemaks ning lisada värvidele erksust. Mida kvaliteetsem on algfail seda vähem on vaja fotot hiljem töödelda.

aastaraamatud

4) Materjalid, formaat, köide – missuguseid on võimalused?

Järgnevalt oleme välja toonud peamised variandid, mida me Trükiviies lõpuraamatute jaoks pakume:

1. PEHMEKAANELINE LIIMKÖITES LÕPURAAMAT:

FORMAAT:

  • A5 landscape (210×148 mm)
  • A4 landscape (297×210 mm)
  • Ruut (210×210 mm)

SISUPABER:

  • Silk 150g (kaetud siidja läikega)
  • Munken Lynx 150g (katmata matt ja naturaalne)

KAAS:

  • Invercote G 260g (ühepoolselt kaetud kartong)
  • Kaitseks pealt lamineeritud (matt, sametmatt või läikiv)

2. KÕVADE KAANTEGA LIIMKÖITES LÕPURAAMAT: 

FORMAAT:

  • A5 landscape (210×148 mm)
  • A4 landscape (297×210 mm)
  • Ruut (210×210 mm)
  • Portrait 210x280mm

SISUPABER:

  • Silk 150g (kaetud siidja läikega)
  • Munken Lynx 150g (katmata matt ja naturaalne)
  • Valge esi ja tagaleht

KAAS:

  • 2 mm köitepapp + trükitud ümbrispaber
  • Kaitseks pealt lamineeritud (matt, sametmatt või läikiv)

Ka erisoovid on teretulnud ning pakume ka näiteks kammtraat-köite võimalust. Lisaks soovitame alati kasutada võimalust teha kasvõi paari lehekülje proovitrükid, et veenduda meelepärases lõpptulemuses.

5) Kui palju peaks raamatu tegemisele aega varuma?

Kujundamisele ja raamatu trükiks ettevalmistamisele (sh. tekstide väljamõtlemisele ja kirjutamisele, piltide tegemisele, väljavalimisele, töötlemisele jms.) tuleks varuda vähemalt 2-3 nädalat ja seda isegi siis, kui kujundus on väga lihtne. Alati on mõistlik jätta ka väike ajaline varu tekstide ja kujundusfailide üle kontrollimiseks ja kinnitamiseks ning viimase hetke paranduste tegemiseks.

Trükkimise poolelt saame lubada, et meie tootmises valmivad pehmekaanelised raamatud 2-7 päevaga ning kõvakaanelised raamatud 2-3 nädalaga. NB! Trükkimisele minev aeg algab alates hetkest, kui meieni jõuab täpne tellimus ja trükivalmis PDF fail.

Seega on kogu lõpuraamatu tegemise protsessi jaoks mõistlik varuda vähemalt 3-5 nädalat.

Lisainfot Trükiviie kujunduspõhjade ja hinnakirja kohta leiad: https://trykiviis.ee/lopuraamat/.

Kui sa ei leidnud mõnele oma küsimusele vastust, soovid midagi täpsustada või raamatut tellida, siis kirjuta meile julgesti aadressil tere@trykiviis.ee.

Samuti saab meiega ühendust telefonil +372 6485 512 (E-R 09:00-17:00). Trükifaili olemasolul võib selle ka kohe üles laadida meie tellimiskeskkonda aadressil telli.trykiviis.ee, saata meile Wetransferiga või jagada Drive-s.