Raamaturiiul

Raamatute trükk ja Print on demand

Raamaturiiul

Alustades oma esimese või järjekordse uue raamatu kirjutamist on kaks teemat, mis võib Sind tagasi hoida: kirjastaja kaudu tarnitud esmatrüki suured trükikulud ja küsimus „Mis siis, kui raamatud ei müü?“. Selline mõttekäik on täiesti loogiline – alustavad autorid ja isekirjastajad kogevad sellist dilemmat juba enne, kui satuvad sellesse ettearvamatusse kirjastamismaailma.

Tiraaži planeerides on kindlasti ahvatlus kasutada traditsioonilist trükilahendust ja tellida kohe suurem kogus, et hind ühe eksemplari kohta oleks odavam. Samas tuleb arvestada, et kogu tiraaži trükkimise eest tuleb siiski kohe kogu summa välja käia ja arvestusse peab lisama ka ladustamisega seotud kulud. Väga raske on prognoosida, kas uut raamatut saadab müügiedu või mitte. Praktika näitab, et kahjuks väga paljud raamatud ei ole siiski edukad, mida näitavad raamatukaupluste mitte just väga harvad soodusmüügid, kus soodustused on kuni 95%! See tähendabki, et suures koguses lattu trükitud raamatud on seisma jäänud ja proovitakse neid tühise summa eest maha müüa.

Kuid õnneks on siin olemas lahendus. Kirjastamise maailm on kiires arengus ja üks osa sellest on Print on demand ehk vajaduspõhine trükk. Vajaduspõhise trükkimise võimaluse on loonud digitrüki kiire areng.

Trükihinna tekkimise loogika ja trükitehnoloogia

Traditsioonilise ofset-trüki ettevalmistuskulud on suured, kuid edasised kulud trükile (paber, tint ja köitmine) on väikesed. Sellest tulenevalt, mida rohkem trükkida, seda väiksemaks läheb hind ühe eksemplari kohta, kuna kõrged ettevalmistuskulud jaotuvad suurele tiraažile laiali. Lisaks tuleb ofset-trüki puhul arvestada pikema tellimuse täitmise ajaga.

Tänapäevase digitrüki puhul on ettevalmistuskulud palju väiksemad ja edaspidine trükikulu iga eksemplari kohta samal tasemel. Suuremat kogust trükkides hind eksemplari kohta ei muutu. Digitrüki puhul võib trükkida mõistliku hinnaga lausa ühe eksemplari! Lisaks on digitrükk kiire, päeva-paariga on võimalik saada tellimus kätte.

Kokkuvõttes on väiksem tiraaž digitrükiga soodsam, suur tiraaž jälle ofset-trükiga. Kust läheb piir, sõltub formaadist, paberist, lehekülgede arvust, viimistlusest ja värvilisusest.

Hirmud ja müüdid digitrüki kohta:

 • Digitrükk ei ole nii kvaliteetne kui ofset-trükk. See oli tõsi 1990-ndatel, aga juba ammu enam mitte. Mustvalge on digitrükis halltoonide poolest rikkam ja värvitrüki puhul on fotod digitrükis kirkamad ja detailsemad. Trükiviie kõrgkvaliteetsed digitrüki tootmisseadmed on pidevalt kontrollitud kvaliteediga;
 • Digitrükk on kallis. Kõik sõltub kogusest, ühe eksemplari trükihind on kõrgem kui ofset-trüki eksemplari hind 500 eksemplari puhul, aga väikese koguse puhul on vastupidi! 50 digitrükitud raamatu eest makstav summa on oluliselt väiksem kui 50 ofsetis trükitud raamatu eest. Selle asemel, et raha 500 raamatu alla kinni panna, oleks kasulikum see hoopis näiteks raamatu turundusse paigutada. 500 raamatut on odavam ainult siis, kui kõik 500 ka ära müüakse! Kirjastajate ja raamatupoodide ladudes seisvad tohutud kogused raamatuid on kurb näide ebaõigest planeerimisest, kaotatud rahast ja raisatud materjalist.

Vajaduspõhine printimine on paindlik

Uue raamatu trükitavat kogust saame paindlikult planeerida, küsides raamatupoodide ja raamatukogude potentsiaalset huvi uue raamatu vastu. Lisame sellele juurde tuttavatele ja sugulastele jagatavad või müüdavad eksemplarid. Riski ei ole, sest vajaduse muutudes saab paindlikult ehk ’on-demand’ juurde trükkida.

Näide: oletame, et Rahva Raamat on valmis uut raamatut müüki võtma 80 tk ja Apollo 70 tk, raamatukogud tellivad 25 tk, sõbrad-sugulased-tuttavad ja säilituseksemplarid kokku 30tk, endale varuks 10 tk, kokku 215 tk. Tänu digitrükile täpselt nii palju trükimegi.

 • Kui raamatumüüki saadab edu, saab seda paari päevaga juurde trükkida täpselt sobivas koguses. Raamatupood saadab tellimuse, Trükiviis trükib ja saadab poodi;
 • Kui on vaja muuta kaanekujundust, raamatu mõõtmeid, kasutada teist paberit, parandada vigu või täiendada, siis saab juurde trükkida vajaduspõhiselt;
 • Kui raamatu tellija on nimeliselt ette teada, võimaldab digitrükk lisada igale raamatule nimelise pühenduse. Kindlasti on tellija valmis selle eest ka rohkem maksma!
 • Oleks me läinud traditsioonilise trükilahenduse teed ja trükkinud 500 tk, on meil nüüd varuks 295 tk ehk 10 kasti raamatuid, mille trükk on kinni makstud. Raamatupoed ja sõbrad tellivad ajapikku juurde näiteks 100 tk, aga meil on ikka laos 195 tk. Samas ega ka poed kõiki neile saadetud eksemplare ära ei müü, pikema aja peale ootavad nad allahindlust või saadavad tagasi. Seega meie odava eksemplari hinna äriplaan on kokku kukkunud ja lisaks peame ülejäänud raamatute hävitamise eest peale maksma.

Niisiis, vajaduspõhine trükk on kiire, efektiivne, annab ajakohasuse ja keskkonnasäästlikkuse. Sa ei maksa paberi, energia ega trüki eest selleks, et seda pärast ära visata.

Isegi kui ühe raamatu trükihind on kõrgem, siis müümata eksemplaride eest makstud raha jääb alles, kuna neid pole trükitud. Hinnakujundust on lihtsam teha, sest ei pea arvestama suure tiraaži trükikuluga. Ei kaotata võimalust reageerida muutuvale turule ega võimalust oma toodet uuendada, et lugejate huvi värskendada.

Raamatute klassikalises väärtusahelas on 40% raiskamist

Rahvusvahelise raamatutrükikoja ja -levitaja Lightning Source president David Taylori sõnul on raamatute klassikalises väärtusahelas 40% raiskamist, mis on nii keskkonna kui äri seisukohast ’hullumeelne’ – energia raiskamine raamatute tootmiseks, transportimiseks ja ladustamiseks ja siis veel nende hävitamiseks! Print on demand on võimalus sellise raiskamise oluliseks vähendamiseks.

Vajaduspõhise trüki kasutamise teeb mugavaks ja kiireks veebitellimuskeskkond. Trükiviiel on kasutusel eelseadistatud tellimiskeskkond https://telli.trykiviis.ee. Lihtsasti näeb ära trükise hinna, saab failid üles laadida, tellimuseks vormistada ja vajadusel mõne klikiga kordustellimusi teha. Soovi korral saab tellida web-proofi ja trükitud näidiseksemplari, et otsustada, kas on veel vaja midagi muuta. Töö valmides tuleb teavitus e-kirja teel postkasti. Raamatud saab kätte ise järele tulles või Smartposti kaudu. Lepinguliste partnerite raamatud saadab Trükiviis otse raamatupoodi. Konsultatsiooni saab julgelt küsida ka telefoni (+372 6485 512, E-R 09:00-17:00) ja e-kirja (tere@trykiviis.ee) teel ning alati võib ka kohapeale (Laki 26, Tallinn) tulla pabereid valima ja näidistega tutvuma.

5 küsimust ja vastust lasteaia või kooli lõpuraamatu tegemise kohta 2024

Lõpuraamatud

Kevade algus on muuhulgas ka märk sellest, et mõne kuu pärast lõppevad õppeaastad lasteaedades ja koolides. Kindlasti on õppeaastate jooksul toimunud palju huvitavat ning mis oleks parem viis neid mälestusi talletada, kui koostada oma lapse rühmale või klassile lõpuraamat. Kuna ükskõik missuguse raamatu koostamine võib esialgu tunduda üsna aeganõudev tegevus, siis seetõttu oleme kokku pannud 5 küsimust ja vastust, millest võiks abi olla, et lõpuraamatu koostamise protsess oleks sujuvam.

1) Mida võiks raamat sisaldada?

Esimese asjana hakkavad lõpuraamatute puhul silma ikka pildid. Lisaks klassi- või rühmapiltidele ja iga lapse portreepildile annavad raamatule kindlasti juurde ka tähendusrikkad pildid erinevatest aasta jooksul toimunud üritustest ja tegevustest. Näiteks tasuks lisada pilte erinevatest tähtpäevadest, üritustest, ekskursioonidest, aga ka igapäevastest tegevustest ning laste kunstiteostest ja loomingust. Kindlasti ei tasuks ära unustada ka klassijuhataja või rühmaõpetaja pilti ja tervitust ning ka teiste õpetajate pilte ja nimesid.

Tekstidest on lõpuraamatutes tavaliselt esindatud näiteks rühma ja laste iseloomustused, sündmuste-ürituste kirjeldused, laste vastused erinevatele küsimustele ning piltide kirjeldused. Samas võib tekstilisele sisule läheneda veelgi loomingulisemalt ja lisada raamatusse ka näiteks laste ning õpetajate tsitaate, tarkuseterasid, TOP 10 nimekirju või hoopis asju ja teemasid, mis on raamatu tegemise hetkel päevakohased laste endi hulgas või ühiskonnas laiemalt. Kooli lõpuraamatute puhul on populaarne lisada ka igale õpilase juurde teda positiivselt iseloomustavad laused teiste õpilaste poolt ning millist ametit võiks keegi tulevikus pidama hakata.

2) Millele pöörata tähelepanu kujunduse juures?

Kujunduse puhul tuleks eelkõige läbi mõelda, kas oskused ja võimalused raamatut kujundada on endal olemas või on tarvis mõne kujundaja abi.

Ise kujundust tehes tasub järgida teatud soovitusi. Näiteks seoses lõikevaru, värvide üleminekute ja toonide, kaanefaili tegemise või trükifaili salvestamisega. Selle jaoks oleme koostanud täpsemad juhised, mida saad lugeda SIIT. Täiendavat infot leiab ka Trükiviie tehnilistest tingimustest SIIT. Ise kujundamiseks sobib näiteks Canva.com keskkond. Fotoraamatu valmis suurusi ja malle, mida aluseks võtta, on seal palju erinevaid. Vaata ka meie videot, alates 22-st minutist kuni 58. minutini. kus anname näpunäiteid Canva-s fotoraamatu sisufaili ja kaanefaili tegemiseks ning allalaadimiseks. Kui kujundus on valmis, siis laadida fail alla „pdf printimiseks” koos „kärpimismärkide ja lõikevaruga” ning saata see meile ülevaatamiseks.

Kui soovid lõpuraamatu disaini ja kujundusega abi, soovitame kõigepealt tutvuda meie lõpuraamatute valikuvariantidega SIIN. Sobiva kujunduse puudumisel saame lisatasu eest pakkuda ka sinu soovidele vastavat erikujundust. Professionaalse kujundusega saab aidata ka foto- ja disainistuudio Akriibia või Graafiline disainer Liisi Elken, kellel mõlemal on samuti palju kogemusi lõpuraamatute kujundamisel.

3) Kui kvaliteetsed peaksid olema fotod ja kas fotosid peaks töötlema?

Alati on tulemus parem, kui pildid on tehtud professionaalse tehnikaga fotograafi poolt. Samas on igapäevaselt toredaid hetki tihtipeale jäädvustatud pigem mobiiltelefoni kaameraga. A4 ja väiksemate formaatide puhul on tänapäeval piisava kvaliteediga ka mobiilifotod. Peab ainult jälgima, et üles ja alla laadides või edasi saates ei ole fotod oma kvaliteeti kaotanud (seda teeb näiteks Facebook, mistõttu ei tasu sealt trükkimiseks fotosid alla laadida). Fotofaili suurus võiks olla vähemalt 1-2 MB, sest kui see on väiksem, siis võib trükkides tulla pilt liiga udune.

Fotode töötlemisel tuleks arvestada, et ekraanil näeb pilte palju erksamate värvide ja heledamana kui paberile trükituna. Samuti näeb iga ekraaniga pilti veidi erinevalt. Fotode puhul ei tasu usaldada ka proovitrükki koduste värviprinteritega, kuna need on tihti kalibreerimata ning värvid ei pruugi tulla õiged. Tasub kasutada võimalust ja lasta trükikojas teha valitud fotodest kasvõi 1-2 leheküljele proovitrükk enne kõigi raamatute trükkimist.

Lisaks ei tasu fotosid liiga palju töödelda, kuna tulemus võib jääda ebaloomulik. Samas mobiilifotode puhul tuleks algfotot teha veidi(!) heledamaks, kontrastsemaks ning lisada värvidele erksust. Mida kvaliteetsem on algfail seda vähem on vaja fotot hiljem töödelda.

aastaraamatud

4) Materjalid, formaat, köide – millised on võimalused?

Järgnevalt oleme välja toonud peamised variandid, mida me Trükiviies lõpuraamatute jaoks pakume:

1. PEHMEKAANELINE LIIMKÖITES LÕPURAAMAT:

FORMAAT:

 • A5 landscape (210×148 mm)
 • A4 landscape (297×210 mm)
 • Ruut (210×210 mm)

SISUPABER:

 • Silk 150g (kaetud siidja läikega)
 • Munken Lynx 150g (katmata matt ja naturaalne)

KAAS:

 • Invercote G 260g (ühepoolselt kaetud kartong)
 • Kaitseks pealt lamineeritud (matt, sametmatt või läikiv)

2. KÕVADE KAANTEGA LIIMKÖITES LÕPURAAMAT: 

FORMAAT:

 • A5 landscape (210×148 mm)
 • A4 landscape (297×210 mm)
 • Ruut (210×210 mm)
 • Portrait 210x280mm

SISUPABER:

 • Silk 150g (kaetud siidja läikega)
 • Munken Lynx 150g (katmata matt ja naturaalne)
 • Valge esi ja tagaleht

KAAS:

 • 2 mm köitepapp + trükitud ümbrispaber
 • Kaitseks pealt lamineeritud (matt, sametmatt või läikiv)

Ka erisoovid on teretulnud ning pakume ka näiteks kammtraat-köite võimalust. Lisaks soovitame alati kasutada võimalust teha kasvõi paari lehekülje proovitrükid, et veenduda meelepärases lõpptulemuses.

5) Kui palju peaks raamatu tegemisele aega varuma?

Kujundamisele ja raamatu trükiks ettevalmistamisele (sh. tekstide väljamõtlemisele ja kirjutamisele, piltide tegemisele, väljavalimisele, töötlemisele jms.) tuleks varuda vähemalt 2-3 nädalat ja seda isegi siis, kui kujundus on väga lihtne. Alati on mõistlik jätta ka väike ajaline varu tekstide ja kujundusfailide üle kontrollimiseks ja kinnitamiseks ning viimase hetke paranduste tegemiseks.

Trükkimise poolelt saame lubada, et meie tootmises valmivad pehmekaanelised raamatud 2-7 päevaga ning kõvakaanelised raamatud 2-3 nädalaga. NB! Trükkimisele minev aeg algab alates hetkest, kui meieni jõuab täpne tellimus ja trükivalmis PDF fail.

Seega on kogu lõpuraamatu tegemise protsessi jaoks mõistlik varuda vähemalt 3-5 nädalat.

Lisainfot Trükiviie kujunduspõhjade ja hinnakirja kohta leiad: https://trykiviis.ee/lopuraamat/.

Kui sa ei leidnud mõnele oma küsimusele vastust, soovid midagi täpsustada või raamatut tellida, siis kirjuta meile julgesti aadressil tere@trykiviis.ee.

Samuti saab meiega ühendust telefonil +372 6485 512 (E-R 09:00-17:00). Trükifaili olemasolul võib selle ka kohe üles laadida meie tellimiskeskkonda aadressil telli.trykiviis.ee, saata meile Wetransferiga või jagada Drive-s.