Raamaturiiul

Raamatute trükk ja Print on demand

Raamaturiiul

Alustades oma esimese või järjekordse uue raamatu kirjutamist on kaks teemat, mis võib Sind tagasi hoida: kirjastaja kaudu tarnitud esmatrüki suured trükikulud ja küsimus „Mis siis, kui raamatud ei müü?“. Selline mõttekäik on täiesti loogiline – alustavad autorid ja isekirjastajad kogevad sellist dilemmat juba enne, kui satuvad sellesse ettearvamatusse kirjastamismaailma.

Tiraaži planeerides on kindlasti ahvatlus kasutada traditsioonilist trükilahendust ja tellida kohe suurem kogus, et hind ühe eksemplari kohta oleks odavam. Samas tuleb arvestada, et kogu tiraaži trükkimise eest tuleb siiski kohe kogu summa välja käia ja arvestusse peab lisama ka ladustamisega seotud kulud. Väga raske on prognoosida, kas uut raamatut saadab müügiedu või mitte. Praktika näitab, et kahjuks väga paljud raamatud ei ole siiski edukad, mida näitavad raamatukaupluste mitte just väga harvad soodusmüügid, kus soodustused on kuni 95%! See tähendabki, et suures koguses lattu trükitud raamatud on seisma jäänud ja proovitakse neid tühise summa eest maha müüa.

Kuid õnneks on siin olemas lahendus. Kirjastamise maailm on kiires arengus ja üks osa sellest on Print on demand ehk vajaduspõhine trükk. Vajaduspõhise trükkimise võimaluse on loonud digitrüki kiire areng.

Trükihinna tekkimise loogika ja trükitehnoloogia

Traditsioonilise ofset-trüki ettevalmistuskulud on suured, kuid edasised kulud trükile (paber, tint ja köitmine) on väikesed. Sellest tulenevalt, mida rohkem trükkida, seda väiksemaks läheb hind ühe eksemplari kohta, kuna kõrged ettevalmistuskulud jaotuvad suurele tiraažile laiali. Lisaks tuleb ofset-trüki puhul arvestada pikema tellimuse täitmise ajaga.

Tänapäevase digitrüki puhul on ettevalmistuskulud palju väiksemad ja edaspidine trükikulu iga eksemplari kohta samal tasemel. Suuremat kogust trükkides hind eksemplari kohta ei muutu. Digitrüki puhul võib trükkida mõistliku hinnaga lausa ühe eksemplari! Lisaks on digitrükk kiire, päeva-paariga on võimalik saada tellimus kätte.

Kokkuvõttes on väiksem tiraaž digitrükiga soodsam, suur tiraaž jälle ofset-trükiga. Kust läheb piir, sõltub formaadist, paberist, lehekülgede arvust, viimistlusest ja värvilisusest.

Hirmud ja müüdid digitrüki kohta:

  • Digitrükk ei ole nii kvaliteetne kui ofset-trükk. See oli tõsi 1990-ndatel, aga juba ammu enam mitte. Mustvalge on digitrükis halltoonide poolest rikkam ja värvitrüki puhul on fotod digitrükis kirkamad ja detailsemad. Trükiviie kõrgkvaliteetsed digitrüki tootmisseadmed on pidevalt kontrollitud kvaliteediga;
  • Digitrükk on kallis. Kõik sõltub kogusest, ühe eksemplari trükihind on kõrgem kui ofset-trüki eksemplari hind 500 eksemplari puhul, aga väikese koguse puhul on vastupidi! 50 digitrükitud raamatu eest makstav summa on oluliselt väiksem kui 50 ofsetis trükitud raamatu eest. Selle asemel, et raha 500 raamatu alla kinni panna, oleks kasulikum see hoopis näiteks raamatu turundusse paigutada. 500 raamatut on odavam ainult siis, kui kõik 500 ka ära müüakse! Kirjastajate ja raamatupoodide ladudes seisvad tohutud kogused raamatuid on kurb näide ebaõigest planeerimisest, kaotatud rahast ja raisatud materjalist.

Vajaduspõhine printimine on paindlik

Uue raamatu trükitavat kogust saame paindlikult planeerida, küsides raamatupoodide ja raamatukogude potentsiaalset huvi uue raamatu vastu. Lisame sellele juurde tuttavatele ja sugulastele jagatavad või müüdavad eksemplarid. Riski ei ole, sest vajaduse muutudes saab paindlikult ehk ’on-demand’ juurde trükkida.

Näide: oletame, et Rahva Raamat on valmis uut raamatut müüki võtma 80 tk ja Apollo 70 tk, raamatukogud tellivad 25 tk, sõbrad-sugulased-tuttavad ja säilituseksemplarid kokku 30tk, endale varuks 10 tk, kokku 215 tk. Tänu digitrükile täpselt nii palju trükimegi.

  • Kui raamatumüüki saadab edu, saab seda paari päevaga juurde trükkida täpselt sobivas koguses. Raamatupood saadab tellimuse, Trükiviis trükib ja saadab poodi;
  • Kui on vaja muuta kaanekujundust, raamatu mõõtmeid, kasutada teist paberit, parandada vigu või täiendada, siis saab juurde trükkida vajaduspõhiselt;
  • Kui raamatu tellija on nimeliselt ette teada, võimaldab digitrükk lisada igale raamatule nimelise pühenduse. Kindlasti on tellija valmis selle eest ka rohkem maksma!
  • Oleks me läinud traditsioonilise trükilahenduse teed ja trükkinud 500 tk, on meil nüüd varuks 295 tk ehk 10 kasti raamatuid, mille trükk on kinni makstud. Raamatupoed ja sõbrad tellivad ajapikku juurde näiteks 100 tk, aga meil on ikka laos 195 tk. Samas ega ka poed kõiki neile saadetud eksemplare ära ei müü, pikema aja peale ootavad nad allahindlust või saadavad tagasi. Seega meie odava eksemplari hinna äriplaan on kokku kukkunud ja lisaks peame ülejäänud raamatute hävitamise eest peale maksma.

Niisiis, vajaduspõhine trükk on kiire, efektiivne, annab ajakohasuse ja keskkonnasäästlikkuse. Sa ei maksa paberi, energia ega trüki eest selleks, et seda pärast ära visata.

Isegi kui ühe raamatu trükihind on kõrgem, siis müümata eksemplaride eest makstud raha jääb alles, kuna neid pole trükitud. Hinnakujundust on lihtsam teha, sest ei pea arvestama suure tiraaži trükikuluga. Ei kaotata võimalust reageerida muutuvale turule ega võimalust oma toodet uuendada, et lugejate huvi värskendada.

Raamatute klassikalises väärtusahelas on 40% raiskamist

Rahvusvahelise raamatutrükikoja ja -levitaja Lightning Source president David Taylori sõnul on raamatute klassikalises väärtusahelas 40% raiskamist, mis on nii keskkonna kui äri seisukohast ’hullumeelne’ – energia raiskamine raamatute tootmiseks, transportimiseks ja ladustamiseks ja siis veel nende hävitamiseks! Print on demand on võimalus sellise raiskamise oluliseks vähendamiseks.

Vajaduspõhise trüki kasutamise teeb mugavaks ja kiireks veebitellimuskeskkond. Trükiviiel on kasutusel eelseadistatud tellimiskeskkond https://telli.trykiviis.ee. Lihtsasti näeb ära trükise hinna, saab failid üles laadida, tellimuseks vormistada ja vajadusel mõne klikiga kordustellimusi teha. Soovi korral saab tellida web-proofi ja trükitud näidiseksemplari, et otsustada, kas on veel vaja midagi muuta. Töö valmides tuleb teavitus e-kirja teel postkasti. Raamatud saab kätte ise järele tulles või Smartposti kaudu. Lepinguliste partnerite raamatud saadab Trükiviis otse raamatupoodi. Konsultatsiooni saab julgelt küsida ka telefoni (+372 6485 512, E-R 09:00-17:00) ja e-kirja (tere@trykiviis.ee) teel ning alati võib ka kohapeale (Laki 26, Tallinn) tulla pabereid valima ja näidistega tutvuma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga